>

În runda a treia a sezonului 2018-2019 din Liga a IV-a, CS Colțea 1920 Brașov s-a deplasat la Zărnești, pe terenul unei echipe ce și-a anunțat intențiile de a promova la finalul acestui campionat.

Trupa de puști a lui Liviu Nicolae a început foarte sus jocul de pe terenul aflat la poalele munților Piatra Craiului, dar șutul lui Păduraru și reluarea lui Cenk nu au reușit să modifice tabela. Nimic nu anunța ceea ce urma să se întâmple. Colțea statea foarte bine în teren, făcea un pressing foarte sus și recupera multe baloane în zona mediană a terenului. În minutul 21, Teodorescu a pierdut o minge în banda stângă, zărneștenii au accelerat și după o centrare în fața porții au reușit să deschidă scorul, profitând de lipsa de marcaj. Colțea a continuat să atace, Păduraru a recuperat o minge în terenul advers a avnsat spre poartă, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta zărneșteană. În partea secundă, meciul s-a desfășurat pe aceleași coordonate. Colțea a avut mai mult posesia și și-a creeat ocazii de a înscrie însă nu a găsit drumul spre gol. Cenk a pătruns în careu după o acțiune în banda stângă dar șutul său a fost respins de goalkeeper-ul zărneștean, Iordache și-a încercat șutul de la distanță dar mingea a trecut peste poartă, Păduraru l-a întins serios pe portarul gazdelor cu un șut din lovitură liberă, iar Țicalo, singur cu poarta goală a nimerit transversală. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, gazdele au majorat scorul după o execuție spectaculoasă, la prima lor acțiune din repriza secundă. Colțea a continuat să atace, dar cei care au marcat au fost tot zărneștenii care au profitat la maxim de fiecare acțiune de poartă pe care au avut-o. S-a terminat 4-0 pentru ACS Olimpic Zărnești. Colțea 1920 Brașov rămâne cu impresia bună pe care a lăsat-o și își dorește să spargă gheața în runda următoare când va primi vizita formației Carpați Berivoi.